Kohti Talvisuperin tuplareissua – ”Olo on hieman valmiimpi mitä ensimmäiseen peliin”
Joensuun Mailan naiset matkaavat viikonloppuna Pohjanmaalle kahteen Talvisuperin otteluun. Luvassa kamppailut Lapuan Virkiää sekä Jussittaria vastaan.
Naisten Talvisuper ottelut käynnistyivät loppiaisena Patruuna Areenalla Lapualla. Joensuun Maila kohtasi avausottelussaan Vaasan Mailattaret ja onnistui nappaamaan kaksijakoisesta ottelusta yhden pisteen, kun se hävisi vaasalaisille kotiutuslyöntikilpailussa. A-lohkossa JoMan lisäksi kaikki joukkueet ovat ehtineet pelata yhdet ottelut, ja pisteille ovat päässeet kaikki paitsi Hyvinkään Tahko.
JoMa suuntaa viikonloppuna kohti Pohjanmaan tuplareissua. Ensimmäinen pysähdys tehdään lauantai-iltana jo tutuksi tulleelle Patruuna Areenalle, jossa se kohtaa Lapua Virkiän. Sunnuntaina naiset jatkavat matkaansa Jussittarien vieraaksi Seinäjoelle. Virkiä sekä Jussittaret ovat aloittaneet Talvisuperin voitokkaasti kotiareenoillaan. Virkiä kukisti Tahkon suvereenisti 2–0 ja Jussittaret otti voiton Kirittäristä pitkänkaavan mukaan kotiutuslyöntikilpailussa lukemin 2–1.
Talvisuper avauksessa hyvässä lyöntivireessä ollut Maria Kaakinen lähtee viikonloppuun luottavaisin mielin.
- Odottavaiset fiilikset päästä pelaamaan. Olo on hieman valmiimpi mitä ensimmäiseen peliin. Lisäksi reeneissä on ollu hyvä meininki ja on menty eteenpäin asioissa.
JoMalla oli nähtävissä ensimmäisessä ottelussa hieman käynnistymisvaikeuksia. Kuitenkin toisella jaksolla sisäpeli alkoi rullaamaan mainiosti.
- Viikonloppuna kun saadaan sisäpeliä rullaamaan paremmin, kuin viime pelissä, niin ollaan heti vaarallisempia. Viikonloppuna on vastassa kaksi vahvaa joukkuetta, mutta vahvoja ollaan mekin, Kaakinen päättää.
Aiemmasta poiketen lauantain kamppailu Lapualla laitetaan käyntiin vasta kello 18 ja sunnuntaina pallo nousee ilmaan Seinäjoella kello 15. Naisten molemmat Talvisuper kamppailut ovat katsottavissa Ruutu+ palvelun kautta.
ajankohtaista
Ajankohtaista | 08.11.2024 15:27
Tervetuloa mukaan uudelle kaudelle – varmista oma paikkasi!
Kauden 2025 Talvisuper peliasut ovat Pohjois-Karjalan sähkön Priima-väreissä. Pelipaidat huutokaupataan Talvisuperin päätyttyä.