JoMa käänsi vaikean alun voitoksi Vaasassa

Vaasassa pelattu ottelu näytti jo karkaavan Joensuun Mailalta ensimmäisellä jaksolla, mutta joukkue löysi uuden vaihteen toiselle jaksolle. Taistelu palkittiin, kun JoMa vei ottelun nimiinsä kotiutuslyöntikilpailun jälkeen lukemin 1-2 (8-2, 0-2, 3-4).

Tuplan toinen osa pelattiin Vaasassa Mailattaria vastaan. Ottelun alku oli JoMalle vaikea, se onnistui rakentamaan ensimmäisessä vuorossa ajolähdön, mutta sisäpeli takkusi. Mailattaret vastasi tähän lyömällä kaksi juoksua ottamattomilla välilyönneillä. JoMan toisessa sisävuorossa oli katastrofin aineksia kun se jäi todelliseksi tynkävuoroksi, kun kolme paloa tuli täyteen jo viidennen lyöjän kohdalla. Vaasalaisten toinen sisävuoro tuotti jälleen tulosta, kun Roosa Hussa juoksi kunnarin kakkostilanteessa. JoMan ensimmäinen juoksu syntyi kolmannessa vuorossa Hanna Toivasen kotiuttaessa Veera Varosen. Kolmannen lopettavalla Mailattaret laittoi lisää kaasua, kun lyöjäjokeri Tiia Valtanen löi ensin Julia Koppalan kotipesään ja seuraavaksi löi pallon takaa läpi ja tilanteeksi 8–1. Viimeisellä sisävuorollaan JoMa onnistui tekemään yhden kavennus juoksun, mutta jaksovoitto meni kotijoukkueelle.

Toinen jakso oli odotetun tiukka. JoMa saapui jaksolle uudella ilmeellä ja laittoi taululle heti yhden juoksun. Toinen sisävuoro toisti ensimmäisen jakson kaavaa, kun palot syntyivät nopeaan tahtiin. JoMan ulkopeli piti pintansa eikä Mailattaret saanut tasoitusjuoksua aikaan. Kolmannessa vuorossa naiset onnistuivat kakkoskärjestä, kun ensin Varonen pääsi ykköseltä vapaan turvin kakkospesälle, jonka jälkeen Aamu Riissanen vaihtoi hänet onnistuneesti kolmospesälle. Onnistuneen vaihdon jälkeen vaasalaisten lukkarilta nähtiin jälleen kaksi väärää ja Varonen sai lönkötellä kotipesään vapaataipaleen turvin. Viimeisessä ulkovuoroassaan JoMa teki Mailattarista aseettoman ja pakotti ottelun jälleen kotiutuslyöntikilpailuun. Tuttu kaava toistui, ratkaisua ei saatu aikaiseksi ensimmäisten viiden lyöjän ainakana vaan ratkaisu haettiin jälleen jatkopalloilla. Tällä kertaa kotiutuslyöntikilpailu oli JoMalle suotuisa, kun se vei kotarin nimiinsä numeroin 3–4.

ottelun kuvakooste

ajankohtaista

JoMa haastoi Jussittaret pitkän kaavan kautta, mutta otteet riittivät yhteen pisteeseen

JoMa joutui taipumaan niukasti vierasottelussa Jussittaria vastaan kotiutuslyöntikilpailun jälkeen. Tasaisen ja vaiheikkaan ottelun lopputulokseksi kirjattiin 2–1 (1–0, 1–4, 3–2), ja JoMa nappasi mukaansa tuplan ensimmäisestä osasta yhden sarjapisteen.

Lue lisää