05.07.2021 18:53
JoMa Naiset matkaa Maila-Jussien vieraaksi tiistaina
Meneillään oleva viikko on otteluntäyteinen. JoMa Naiset pelaavat peräti kolme ottelua, joista ensimmäinen peli Seinäjoen Maila-Jusseja vastaan nähdään tiistaina 6.7.
Aiemmin kesäkuun alusta siirretty ottelu Seinäjoen Maila-Jusseja vastaan pelataan tiistai-iltana Seinäjoella. Pelin siirtäminen meneillään olevalle viikolle toi JoMa Naisille työntäyteisen viikon, ja samaan aikaan helteiset kelit koettelevat pelikuntoa.
Eilisestä sunnuntain pelistä Roihua vastaan JoMa Naiset nappasivat kauden avausvoiton lukemin 2-1 (1-6, 3-2, 5-0). Kaksi sarjapistettä tuli enemmän kuin tarpeeseen, ja niiden avulla JoMa kipusi sarjataulukossa sijalle 11.
– Roihu-pelistä jäi tottakai hyvä fiilis, kun saatiin vihdoin avausvoitto kairattua, ja sisäpelissäkin oli jo vähän avautumisen merkkejä! Ulkopeli piti myös hyvin, eli siitä ei tarvitse olla huolissaan, Johanna Pirskanen iloitsi eilistä voittoa Kiteellä.
Tiistaina JoMalle aukeaa uusi mahdollisuus kartuttaa pistetiliään, kun joukkue matkaa Seinäjoelle.
– Maila-Jussit on aika tasainen joukkue, jossa on monia nopeita jalkoja ja muutamia laadukkaita kotiuttajia. Meidän pitää lähteä hyvällä energialla peliin ja ottaa kuskin paikka ottelun alussa.
Tiheä ottelutahti pitää joukkueen vireänä, mutta näyttää myös varjopuolensa, etenkin lepopäivien ja harjoitusten osalta.
– Ottelutahti on nyt tosi kova, joten tänään (maanantaina) ei olla harjoiteltu yhteisesti. Jokainen on saanut tehdä sellaista huoltavaa ja palauttavaa, mikä itselle tuntuu hyvälle, ja käydä vastustajaa läpi itsenäisesti.
Seinäjoen Maila-Jussit ovat sarjassa viidentenä 15 pisteellään. JoMan toimiva ulkopeli ei siis yksinään riitä huomenna voittoon, vaan sisäpelikin on saatava pidettyä hyvällä tasolla, jotta kotiutuspaikkoja saadaan luotua.
– Huomenna sitten palaveerataan vielä bussissa ja matkalla tehdään aamutreeni! Huomenna ulkopelin tason pitää edelleen pysyä hyvänä ja sisäpelissä pitää saada tilannetta rakennettua hyvin, jotta saadaan kotiutuspaikkoja. Tarvitaan siis meidän omia hyviä laadukkaita suorituksia niin ulkona kuin sisälläkin.
– Tavoitteena on tietenkin jatkaa voittojen ja pisteiden tiellä! Pirskanen päätti.
JoMa Naiset kohtaavat Seinäjoen Maila-Jussit huomenna tiistaina klo 18.00 alkaen. Ottelu on seurattavissa Ruutu Urheilun fanikameralähetyksenä.